03.06.2021.
Većini roditelja je poznat fenomen bljuckanja odnosno regurgitacije, jer gotovo da ne postoji dete koje u ranom odojačkom uzrastu nije to iskusilo. Ostaje samo pitanje kada se treba zabrinuti i potražiti pomoć lekara?
Za razliku od povraćanja koje je uvek patološko, regurgitacija je bezazlena stvar i najčešće spontano prolazi kada dete dovoljno poraste. Javlja se zbog nezrelosti celokupnog organizma i sistema za varenje.
Celodnevno ležanje u horizontalnom položaju, kratak jednjak, česti obroci, mali i nerastegljiv želudac, tečna hrana i slabost donjeg sfinktera jednjaka su glavni razlozi zašto se kod mlađe odojčadi hrana lako vraća iz želuca u usta. Osnovna karakteristika bljuckanja je atonično vraćanje želudačnog sadržaja (bez naprezanja!). Obično se javlja ubrzo nakon podoja, dolazi do prelivanja želudačnog sadržaja iz usta u spoljašnju sredinu. U povraćanom sadržaju se nalazi samo mleko bez primesa žuči ili krvi. Beba je dobrog opšteg stanja, raspoložena, lako se razbuđuje iz sna, dobro napreduje, ima uredne stolice i više puta u toku dana mokri pelenu.
Kod one odojčadi koja jako često i mnogo bljuckaju prvo se savetuje da podoji budu manji i češći. Kod dece koja sisaju mleko se zgrušnjava uz pomoć pirinčane sluzi, dok deci na dohrani treba promeniti standarnu formulu za anti-refluks (AR) formulom, koje su dosta gušće i onemogućavaju vraćanje hrane u jednjak. Takođe, jako je bitno nakon podoja držati dete u vertikalnom položaju oko 20 minuta, a zatim pri spuštanju pozicionirati dete pod uglom od 60 stepeni u odnosu na podlogu.
Priprema pirinčane sluzi: prokuvajte 2 kašike pirinča u šolji vode, kada je pirinač dobro ukuvan, procedite tečnost kroz čistu gazu i posle svakog podoja dajte bebi 2 kašičice.
Majka koja doji bi trebala iz ishrane da izbaci mleko i mlečne proizvode, jaja i govedinu kako bi se testirala moguća alergija na hranu.
Bljuckanje najčešće prestaje oko 8. meseca kada dete počne samostalno da sedi, jednjak se izdužuje, hrana postaje gušća, želudac sve rastegljiviji, a sazreva i funkcija mišića koji zatvaraju spoj između jednjaka i želuca.
Sve mere se sprovode u cilju sprečavanja komplikacija, jedna od najčešćih je GERB (gastroezofagealna refluksna bolest), nastaje kao posledica dugotrajnog vraćanja želudačne kiseline u jednjak, ona nagriza sluznicu jednjaka i oštećuje je. Roditelji tada mogu primetiti kako je dete razdražljivo nakon podoja, bolno plače posle bljuckanja, uz to slabo napreduje, a u povraćanom sadržaju se mogu videti primese krvi. Ovo stanje mogu pratiti i grizlice jednjaka, ožiljne promene i anemija usled repetitivnog krvarenja kroz oštećenu sluznicu.
Simptomi GERB-a:
Neutešan plač
Loše spavanje i često buđenje, razdražljivost
Često bljuckanje i povraćanje u mlazu (može biti i do jedan sat nakon obroka)
Bljuckanje sukrvičavog sadržaja
Bljuckanje posle prve godine života
Odbijanje hrane čak i kada je dete gladno
Jak bol u predelu želuca
Loše napredovanje u telesnoj masi
Poteškoće pri gutanju
Podrigivanje i štucanje
Respiratorne probleme (astmu, bronhitis)
Anemija

U slučaju postojanja sumnje na GERB, pedijatar će vas uputiti dečjem gastroenterologu, tretman se obično sastoji od svih navedenih preventivnih mera uz korišćenja lekova koji snižavaju nivo želudačne kiseline.

Fotografija preuzeta sa sajta: https://www.parents.com/baby/development/physical/when-do-babies-roll-over/