29.08.2022.
Roseola infanum, exantema subitum, trodnevna groznica
Ovo je možda i najčešća osipna groznica sa kojom se susreću pedijatri u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Predstavlja bezazlenu bolest, izazivaju je humani herpes simpleks virusi 6 i 7. Prvi simptom bolesti je povišena telesna temperature koja obično traje tri do pet dana, a ospa izbija u trenutku kada se normalizuje telesna temperatura. Pridruženi simptomi mogu biti kijavica, kašalj, sekrecija iz nosa, gastrointestinalne tegobe. Terapija je simptomatska, a promene na koži prolaze spontano nakon par dana.
Erythema infectiosum
Infektivni eritem ili ˝peta bolest˝ je uzrokovana parvovirusom B19. Karakteriše se izraženim crvenilom obraza, a nakon tri, četiri dana posle pojave crvenila na obrazima osip se pojavljuje i na trupu, postepeno bledi centralno, da bi potpuno nestao u roku od tri do četiri nedelje. Može biti udružena sa povišenom telesnom temperaturom, glavoboljom, curenjem iz nosa. Kod većine zdrave, imunokompetentne dece protiče kao jedna bezazlena bolest. Deca sa urođenim bolestima krvi mogu razviti takozvanu aplastičnu krizu, a u toku trudnoće može ugroziti plod zbog moguće pojave anemije kod fetusa. Ne postoji specifična terapija, najbitnije je držati se osnovnih pravila lične higijene i izbegavanja posete obolelima.
Varičela- ovčje boginje
Ovčje boginje izaziva varicella-zoster virus i boginje predstavljaju akutnu formu bolesti. Prenosi se sa čoveka na čoveka preko respiratornog trakta. Inkubacioni period, od infekcije do prvih simptoma bolesti, traje od deset dana do tri nedelje. Zaražena osoba može da prenese infekciju dva dana pre pojave ospe pa sve dok se sve promene ne sasuše u kruste. Bolest se karakteriše izrazitim svrabom i ospom koja izbija u više navrata i prolazi kroz više stadijuma. Promene se mogu naći i na koži i na sluzokožama. Od sitne papule (crvene promene iznad nivoa kože), preko vezikule (promena nalik bubuljici) ispunjene bistrim sekretom i pustule ispunjene zamučenim sekretom do kruste, sasušene promene koju prekriva krasta, koja ako se ukloni ostavlja dubok ožiljak. Najviše promena se nalazi na trupu, a znatno manje na ekstremitetima i glavi. Pored ospe, zaražena osoba može imati povišenu telesnu temperaturu, malaksalost i znake infekcije gornjih disajnih puteva. Komplikacije se retko razvijaju, a u najčesće komplikacije spadaju bakterijske infekcije promena na koži i sluznicama. Neke osobe posle preležanih ovčjih boginja mogu doživeti i reaktiviciju bolesti obično u slučaju oslabljenog imunog odgovora kada se razvija herpes zoster infekcija, koja se odlikuje crvenilom kože i vezikuloznim osipom (sitne bubuljice ispunjene bistrim sadržajem) jedne regije tela i bolom u zahvaćenoj regiji.
Lečenje bolesnika je simptomatsko i sastoji se od održavanja higijene tela kratkotrajnim tuširanjem mlakom vodom nakon čega se nežno, tapkajućim pokretima, peškirom pokupi višak vode sa kože, kao i korišćenje preparata koji sasušuju promene i smiruju svrab. A specifična terapija se koristi samo kod pacijenata sa narušenim imunim odgovorom i kod onih koji su razvili komplikacije bolesti. Svako dete sa ovčjim boginjama treba isključiti iz kolektiva bar 21 dan kako bi se broj komplikacija sveo na minimum i kako bi se zaštitila ostala zdrava deca. Postoji i vakcina protiv ovčjih boginja, ali ona trenutno ne ulazi u kalendar obavezne imunizacije u nasoj zemlji.
Morbili-male boginje
Male boginje izaziva paramyxovirus. Bolest se prenosi sa osobe na osobu kapljičnim putem. Virus se visoko kontagiozan i može preživeti 2 sata na površinama i predmetima. Vrlo lako se prenosi sa čoveka na čoveka, a oboleće više od 90% osoba koje su bile u kontaktu s bolesnikom ako nisu vakcinisane ili nisu prebolele male boginje. Osoba može preneti bolest 5 dana pre i 4 dana posle izbijanja ospe. Simptomi bolesti su visoka telesna temperature, kijavica, kašalj, konjuktivitis, kao i pojava karakterističnih mrlja u usnoj duplji- Koplikove mrlje. Nakon par dana javlja se makulozna ospa (sitne crvene tačkice) koja se tipično prvo javlja na glavi, da bi se u naredna 24 časa proširila na trup i ekstremitete. Bolest prati visok stepen komplikacija, a u najčešće spadaju upala srednje uva, upala pluća i encefalitis (upala mozga). A subakutni sklerozirajući panencefalitis predstavlja kasnu neurolosku sekvelu infekcije. Ne postoji specifični lek protiv morbila, već se bolest leči simptomatski. Najefikasnija zaštita protiv morbila je vakcinacija MMR vakcinom.
Fotografija preuzeta sa sajta: https://thechart.blogs.cnn.com/2011/11/09/parents-avoid-vaccine-by-spreading-disease-through-mail/comment-page-3/